Perdeyi Nasıl Seçmeliyim?

Perdeyi Nasıl Seçmeliyim?

İnsanlar dünyanın neresine giderse gitsin özleyecekleri ve ondaki huzuru arayacakları evlerinin, şu an olduğundan daha güzel ve dekoratif görünmesi için her zaman çaba harcarlar. Evinizin odalarına ilk baktığınızda odanın genel temasını belirleyecek eşyanın bir yatak, masa veya koltuklar olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu düşünceniz çokta yanlış bir düşünce olmayacaktır. Çünkü bahsettiğimiz bu eşyalar diğer eşyalara oranla daha büyük alan kaplamaktadır. Bundan dolayı odalara baktığımızda büyük eşyaların rengi ve şekilleri direkt dikkatleri üzerine çeker. Fakat odanızın genel temasını tamamlamaya yardımcı olacak, hatta o temadan daha farklı bir tarza kaymasına bile yol açacak perdeleri unutmamak gerekir. Her odanızda öyle ya da böyle mutlaka bir perdeniz vardır. Bu perdelerin seçimini odanızın genişliğini, odadaki pencere genişliğini ve hangi kumaştan yapılmış olacağını hesaba katarak yapmanız rastgele bir perde takmaktansa odanıza renk katacak ve tarzınızı yansıtacaktır. Şimdi perde seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bu üç konuya değinelim.

Oda Genişliği

Kimi evlerde odaların hepsi için oldukça geniş alan ayrılmış olabileceği gibi kimi evlerde ise odaların geneli veya en az biri oldukça dar ve küçük bir alana sahip olabiliyor. Evinizde küçük olan odalarınız için kalın ve koyu renkli perdeler seçmeniz odanızı olduğundan bile küçük gösterecektir. Bunun yerine elinizden geldiğince düz modeller, açık renkler seçmeniz ile odanızı perde seçiminiz ile daraltmaktan kaçınmış olursunuz. Daha geniş odalarınız için ise odanızdaki diğer eşyalarınız ile uyumlu ve gerekirse koyu renkli perdeler tercih etmeniz odanızı kötü göstermeyecektir.

Odadaki Pencere Sayısı, Genişliği ve Gün Işığı

Oldukça geniş ve birden fazla pencereye sahip odanız bütün gün ışığını cephesine de bağlı olarak fazlaca alabilir. Bu odanızda koyu renkli perdeler seçmeniz fazlaca gelen gün ışığına engel olmayacaktır. Fakat zaten tek pencereye sahip ve gün ışığı günün belli bir vaktinde az bir süre uğrayıp geçen odanız için ise aynı şekilde perde seçiminiz güzel sonuçlar vermeyecektir. Gün ışığını az alabilen, küçük pencereye sahip odanızda koyu renkli fon perdeler ve çok sık pileli tül perde kullanımınız zaten az giren gün ışığını da engelleyerek odanızın karanlık olmasına neden olacaktır.

Perde Hangi Kumaştan Yapıldı?

Sade yapılı ve çoğu renge uyumlu bir perde seçiminiz uzun yıllar odanızda birkaç eşya değişikliği olsa da perde değişimine gerek olmamasını sağlar. Bu yüzden uzun yıllar kullanılacak perdeleri alırken önce yapıldığı kumaşa bakılıp ardından rengine karar verilmesi daha iyi olacaktır. Aksi taktirde perdelerinizi her yıkamanızda kumaşları biraz daha zedelenip renkleri gittikçe solacaktır. Perdelerde kumaş seçiminin yanlış olması sizi çok yakın zamanda tekrardan kendinizi perdeciye perde ölçüsü verirken bulmanıza neden olabilir.