Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir?

Diyet Yaparken Kabızlık Nasıl Önlenir?

Her pazartesi başlanan uzun sürdürülemeyen diyetler ve inanç ile başlayıp uzun vadede devam edilen diyetler vardır. Diyet yapmak kilo vermemizi, daha sağlıklı bir beslenme rutini oluşturmamızı sağlar. Diyet yaparken yapılan hatalar sonucu kilo vermemiz durabilir bunun yanında da kabızlık sorunları ile karşılaşabiliriz. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfalarını üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Neden Kabız Oluruz?

Kabızlığın birçok çeşitli nedeni bulunmaktadır. Diyet zamanı kilo vermek için kısılan kalori miktarından tutun gün içinde tükettiğiniz sıvı oranından dahi etkilenen bir sindirim sistemimiz mevcuttur. Kilo vermek için kıstığımız kalori miktarının içinde yeterli ve dengeli beslenmezsek kabız oluruz. Beslenmemizin içerinde bol bol sebze, lifli gıdalar, protein, karbonhidrat ve yağlar yer almalıdır. Bu yağ ve karbonhidratlar temiz ve işlenmemiş olduğu zaman çok daha sağlıklı olacaktır. Diyet zamanlarının da yeterli tüketilmeyen sıvı miktarı da kabızlığa neden olmaktadır. Gün içerisinde kişinin kendi alması gereken sıvı miktarı değişmektedir. Alınması gereken sıvı miktarından daha az sıvı tükettiğiniz zaman da kabızlık ile karşılaşabilirsiniz. Tabi tüketilen bu sıvı oranı tüketmeniz gereken su miktarını da arttırmaktadır. Tüm gün çay içiyorum zaten sıvı, ekstradan da sıvı tüketmeme gerek yok diye düşünmek yanlış olacaktır. Gün içinde tüketilen tüm sıvılar alınan su miktarı ile doğru orantıda olmalıdır. Kabızlık, sindirim sistemimizin ememediği ve kolayca sindiremediği gıdalar sonucu oluşur. Kabızlık bilhassa da diyet sürecimizin en motivasyon düşürücü kısmıdır. Çünkü boşaltım yapamamak, vücuttan fazlalığı atamamak tartıda da istediğimiz kiloda olmamızı engeller.

Kabızlık Nasıl Önlenebilir?


Bol sıvı tüketerek. Bu sıvılar başta su olmak şartıyla kefir, kayısı çayı, bitkisel çaylar, kahve ve kayısı kompostosu olabilir. Sabahları uyanır uyanmaz güne bir bardak su ile başlayarak. Uyku zamanı bizimle uyuyan bağırsaklarımız da su ile güne başlayınca sindirim sisteminiz daha hızlı ve sağlıklı çalışacaktır. Lifli gıdalar alarak emilimi kolaylaştırabiliriz. Diyet zamanı almakta en fazda olan lifli gıda yulaftır. Hem tokluk sürenizi uzun tutup diyetinize katkı sağlayacak hem de kabızlığınızı engelleyecek. Kayısı, incir, erik gibi meyvelerin hem yaş hem de kuru halini beslenme düzeninize katarak sindiriminizi kolaylaştırmış olursunuz. Bu meyveleri tüketerek de diyet zamanı almamanız gereken işlenmiş şekerin yerini de doldurabilirsiniz. Beslenme kabızlık için çok önemli olsa da hareketsiz yaşam da sindirim sistemimizi kötü yönde etkiler. Diyet zamanı hem yediklerimize dikkat ederek hem de hareketli bir yaşam sürersek kabızlığımızı önleyebiliriz.