Somun Ne İşe Yarar?

Somun Ne İşe Yarar?

Somun bir bağlantı parçası olarak görev alır. Bu bağlantı elemanının orta kısmında vida deliği vardır. Cıvataların birbirine bağlanmasına yardımcı olan bağlantı elemanlarıdır. Cıvataların sağlam bir şekilde bulundukları yere yerleşmesini sağlar. Cıvata üzerinde kullanılan somunların iyi bir şekilde sıkılması gerekir. Bu parça ne kadar iyi sıkılırsa cıvatada o kadar iyi bir şekilde bulunduğu yere yerleşir. Somunların pek çok farklı çeşidi bulunur. Cıvata kullanılan her alanda somun kullanılması da gerekir. Bu nedenle oldukça önemli bir parçadır. Makine endüstrisi, beyaz eşya sektörü, otomotiv sektörü gibi çeşitli alanlarda bu parçalar kullanılır.


Somun Ne Amaçla Kullanılır?

Somun, bağlantıların sağlamlaşması amacı ile kullanılan parçalardır. Somunlardan en iyi verimi alabilmek için aynı kalitede olan cıvatalar ile birlikte kullanılması önemlidir. Eğer cıvata ve somun aynı kalitede olmazsa o zaman bu iki bağlantı elemanından yüksek verim alınamaz. Somun kaliteleri tek rakamlar ile ifade edilir.

Somun Ölçüsü Nasıl Alınır?


Parçaların birbirlerine sağlam bir şekilde bağlanmasına yarayan somun ölçüleri kullanılacakları alana göre değişiklik gösterir. Somun ölçümleri sargılı kısım ile altıgen olan şeklin genişliği ile bulunur. Somunlar farklı büyüklüklerde üretilen parçalardır. Bu parçaların büyüklükleri ile şekilsel özelliklerini değiştirmek mümkün değildir. Bu nedenle standartların dışına çıkamazlar. Somun ölçümleri somun ölçer isimli cihaz ile yapılır. Bunun yanında somun parçalarının dayanıklılığı da bir ölçü değeri olarak ele alınır. Somun ölçümleri yapılırken somun ölçer somunun baş kısmına dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Somun ölçer göstergesinin delik kısımlarına somun sağlam olarak oturtulur. Ardından somunun gösterge içine girmesine engel olmak gerekir. Bu şekilde büyüklüğü, ölçüsü gibi bilgileri öğrenmek mümkün olur. Somunlar kullanıldıkları materyal üzerine bağlayıcı etki yapar. Bu nedenle parça seçimlerinin doğru bir şekilde yapılması önemlidir.