Boşanma Davası için Neler Gereklidir?

Boşanma Davası için Neler Gereklidir?

Evliliklerde yaşanan problemler çözüme ulaşmadığında ve her çift için evlilik katlanılamaz hale geldiğinde boşanma kaçınılmaz olmaktadır. Boşanma davası açmak için hukuk uzmanından yardım almak en doğrusudur. Sürecin nasıl işlemesi gerektiği hakkında yol gösterici olan boşanma avukatı bu süreci en az zararla atlatmanızı sağlar. Boşanma davası hakkında danışmak ve hukukî yardım almak için internet sayfaları üzerindeki ilgili online sayfaları ziyaret edebilirsiniz.

Boşanma Davasında Avukat Gerekli midir?

Boşanma davası süreci çiftler açısından zorlu bir süreçtir. Bu zorlu süreci daha kolay atlatmanız için profesyonel bir yardıma ihtiyacınız vardır. Boşanma avukatı tutarak bu süreci daha kolay atlatabilirsiniz. Türkiye’de aslında boşanma avukatı adı altında hizmet veren avukat yoktur. Aile hukuku alanında uzman avukatlar vardır. Halk arasında boşanma davasını takip eden ve evli çiftlere vekillik yapan avukatlara boşanma avukatı denildiği için yaygınlaşmış bir tabirdir. Boşanmaya karar veren çiftler mutlaka avukat tutmak zorunda mıdır? Hukuken böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak sürecin yıpratıcı olması, bazı davaların çekişmeli olması süreci eşler açısından daha zor hale getirebilir. Bu sürecin en az zararlar atlatmak ve hukukî kayıpların önüne geçmek için avukat tutulmalıdır.

Boşanma Davası Açmak için Yapmanız Gerekenler

Boşanma sürecinin başlaması için dava dilekçesi hazırlanması gerekir. Avukat tarafından boşanma sebebi belirlendikten sonra dilekçe bu nedenlere bağlı olarak hazırlanır. Müvekkilin velayet talebi, nafaka talebi, mal paylaşımı talebi ve maddi-manevi tazminat talebi olup olmadığı avukat tarafından netleştirilir ve dilekçe hazırlanır. Hazırlanan bu dilekçe davanın hukuki temelini oluşturur. Bundan sonra boşanma avukatı dava dosyasını hazırlamaya başlar. Dava dosyasına varsa boşanmaya ilişkin deliller, tanıklar eklenir ve dava süreci başlamış olur. Boşanmaya karar verdiyseniz ve hukukî sorumluluklarınız hakkında bilginiz yoksa internet sayfaları üzerindeki ilgili online sayfaları ziyaret ederek profesyonel yardım talep edebilirsiniz.