Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya birçok kişinin tercih ettiği bir kanal olarak bilinmektedir. Kullanıcıların artması ile birçok marka dijitale dönerek sosyal medyaya daha fazla zaman ayırmaya başlamıştır. Bu da hesapların daha profesyonel bir şekilde yönetilmesini gerektirmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çoğu insan sosyal medya kullanmaya başlamıştır. Markalar ve üreticiler de müşterinin en çok aktif olduğu alanlara yönelmek zorunda kalmıştır. Sosyal medya kullanan markaların müşteriler üzerinde daha etkili oldukları bilinmektedir. Bu kişilerin alanlarında deneyimli olmaları markalar için oldukça önemlidir. Pazarlama ve iletişim alanlarında yetkin kişiler sosyal medya danışmanlığı yapabilmektedir. Markaların sosyal medya hesapları tamamen bu kişiler tarafından yönetilmektedir. Bu konuda bilgi almak ve merak ettiğiniz soruları sorabilmek açısından internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmalara bakabilir ve buradan detaylı bir şekilde inceleme yapabilirsiniz.


Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar?

Birçok kişi tarafından sosyal medya kullanılması markaları da bu alana geçirmiştir. Bu nedenle markalar pazarlama konusunda en etkili kanallardan biri olan sosyal medyayı kullanmaya başlamıştır. Peki, Sosyal Medya Danışmanı ne yapar? Sosyal medya danışmanları markaların sosyal medya üzerindeki varlıklarını sürdürmekle görevlidir. Bir yandan hesapları yönetirken bir yandan müşteri ilişkilerini ve iletişim stratejilerini de ilerletmektedir. Bu kişilerin görevleri içinde içerik paylaşımı yapmak ve müşterileri ürünlere yönlendirmek bulunmaktadır. Sosyal medya markaların bilinirliğini artırabileceği gibi kötü etkilemesi de mümkündür. Bu nedenle bu kişilerin alanlarında profesyonelleşmiş kişiler olmaları gerekir. Sosyal medya danışmanları hedef kitleyi iyi analiz ederek ne istediklerini bulan kişilerdir. Bu doğrultuda reklamlar ve pazarlama yöntemleri ile marka daha bilinir ve tercih edilir konuma gelir.

Sosyal Medya Danışmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?


Sosyal medya danışmanlığı için herhangi bir eğitim veren üniversite ve bölüm bulunmamaktadır. Bu işi yapmak isteyen kişilerin İşletme, Halkla İlişkiler ya da Pazarlama bölümlerinden mezun olmaları beklenmektedir. Genelde sosyal medya danışmanlığı yapan kişilerin bu bölümleri okumuş olmaları gerekir. Bazı üniversitelerde Halkla İlişkiler ya da İletişim bölümlerinde Sosyal Medya ile ilgili dersler verilmektedir. Bu nedenle bu bölümlerden mezun olan kişilerin Sosyal Medya ile ilgili işlerde çalışabildikleri bilinmektedir. Sosyal medya ile ilgili kurslar ve dersler bulunmaktadır. Bu alanlarda sertifika sahibi olmak da Sosyal medya danışmanlığı yapmak için gereklidir.