Kültür Tuğlasının Özellikleri

Kültür Tuğlasının Özellikleri

Dekorasyon amacı ile üretilen yapı malzemelerinin öncelikli amacı yaşam alanlarımızı daha konforlu hale getirmektir, kültür tuğlası adı verilen yapı malzemeleri de iç ve dış mekanlarda kullanmak üzere tasarlanmıştır. Doğadan esinlenerek üretilmiş yapı malzemeleri olup uygulandığı alanı daha şık ve hoş bir görünüme kavuşturur. Kültür taşı modellerini yakından incelemek ve fiyat bilgisi almak için internet sayfaları üzerindeki ilgili online firmaları ziyaret edebilirsiniz.

Kültür Taşı Nedir?

Kültür taşı, dekoratif bir taş olup doğadaki taşlardan esinlenerek üretilir. Kültür tuğlası adı da verilen ve geçmişten günümüze kadar çeşitli yapılarda kullanılan gerçek tuğlaya benzeyen dekoratif tuğlalar iç ve dış mekan dekorasyonunda kullanılır. Bu tuğlalar, farklı doku ve renk seçeneğine sahiptir. Mimari kullanımıyla pek çok alanda karşımıza çıkan dekoratif taşlar uygulandığı mekanda yeni bir ambiyans oluşturur, ortamın görünümünü değiştirir ve şık yaşam alanları yaratır. Kültür tuğlaları, evlerde TV ünitesi arka fonu oluşturmada, mutfaklarda duvar kaplama malzemesi olarak, cafe ve restoranların dekore edilmesinde, bahçe ve dış cephe dizaynında ve daha pek çok yerde kullanılabilir. Sağlam ve dayanıklı bir kaplama malzemesi olması nedeniyle her iklim koşulunda kullanılabilir. Soğuktan, sıcaktan ve nemden etkilenmez, uzun ömürlüdür. Temizliği son derece kolaydır. Üzerinde biriken tozlar elektrik süpürgesi ile kolayca temizlenebilir, ayda bir kez silinmesi yeterlidir.

Kültür Tuğlası Uygulamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Dekoratif tuğlalar kolay uygulanan yapı malzemeleridir. Ancak ne kadar kolay uygulanıyor olursa olsun bir ustadan yardım alınması gerekir. Uygulama yapılacak alan öncelikle temizlenmelidir. Eğer duvarda tamir edilmesi gereken noktalar varsa tamir edilmeli ve uygulamaya daha sonra geçilmelidir. Tuğla, arka kısmına taş yapıştırma sıvası sürüldükten sonra aşağıdan yukarıya doğru duvara yapıştırılmalıdır. Tüm duvar bittikten sonra gerekli görülürse derz sürülerek işlem bitirilmelidir. Uygulama detayları hakkında daha fazla bilgi almak ve kültür tuğlası modellerini yakından incelemek için online firmaları ziyaret edebilirsiniz.