TYT Konuları ve Soru Dağılımı

TYT Konuları ve Soru Dağılımı

Üniversiteye hazırlık süreci öğrenciler ve veliler açısından çok zordur, bu dönemde öğrenciler zorlu sınav maratonu öncesi yüzlerce soru çözmek zorundadır ve bu soruları çözerken süreyle yarışmak zorundadır. Veliler sınava girmese de çocuklar kadar heyecanlı ve zor bir süreç geçirirler. Bu süreci kolaylaştıracak TYT soru tarzına uygun hazırlanmış soru bankaları ile hem zamanı yönetmeyi hem de sınav heyecanınızı yenmeyi öğrenebilirsiniz. Soru bankası ihtiyacınızı karşılamak için ünlü yayıncılıklar tarafından çıkarılmış olan TYT soru bankalarını online mağazaları ziyaret ederek yakından inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

TYT Sınavından Kaç Soru Soruluyor?

TYT bir alan sınavı değildir. Bu sınavda ister EA, ister sayısal isterse yabancı dil sınavına girecek olsun her öğrenci aynı soruları çözer. Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan toplam 120 soruluk bir sınavdır. Türkçe ve Temel Matematik testlerinden kırkar soru sorulurken Sosyal Bilgiler ve Fen Bilimleri testlerinde diğer derslerden beşer soru sorulur. Soru dağılımı her yıl ÖSYM tarafından açıklanır. Sorular müfredata uygun olmak zorundadır. Müfredat dışı soru sorulamaz, sorulması halinde bu soruların iptal edilmesi söz konusu olur.

TYT’ye Nasıl Çalışmalısınız?

Tüm sınavlar gibi TYT de öğrencilerin süreye karşı yarıştığı ve temel yeterliliklerinin ölçüldüğü bir sınavdır. Süreyi yönetmek sınav başarısını etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Pek çok öğrenci süreyi iyi yönetemediği için soruların büyük bir kısmını çözmeden sınavı tamamlamak zorunda kalıyor. Bu durum başarılı öğrencilerin dahi geri planda kalmasına neden olabiliyor. Sınava hazırlanan öğrenciler bütün yıl boyunca süre tutarak test çözmek zorundadır. Süre tutmak zamanı yönetmenizi sağlayacak ve sınav heyecanı ile soru kaçırmanızı engelleyecektir. Konu tekrarı yapmak, tekrar edilen konularla ilgili TYT soru bankalarında bol bol soru çözmek sınavda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Siz de hayalini kurduğunuz üniversiteyi kazanmak istiyorsanız online mağazaları ziyaret ederek ihtiyacınız olan soru bankalarını uygun fiyatlara satın alarak sınav hazırlık dönemine hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.