Fiber Optik Nedir

Fiber Optik Nedir

Fiber Sistem

Fiber optik sistemler, çok sayıda verinin ışık hızında tek bir ince cam üzerinde iletilmesini sağlayan yapılardır. Işık hızında iletimin gerçekleştiği bu sistemleri oluşturan bir kablo aynı anda 2400 televizyon görüşmesi sağlayabilir. Bir fiber optik sistem merkez, cam örtü ve kılıf adı verilen 3 bölümden oluşur. Bu üç bölümün hepsi ayrı işlevler üstlenerek fiber optik sistemlerin kendilerine özgü avantajlarını ortaya çıkarır. Fiber optik kablo fiyatları için detaylı bir araştırma yapmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Fiber Optik Sistemlerin Avantajları

Fiber optik sistemler pek çok avantaja sahiptir. Bunların başında sağladığı yüksek taşıma kapasitesi gelir. İletimi sağlayan cam ip çok ince olduğu için eski tip kablolara nazaran çok daha az yer kaplar. Çok uzun mesafelerde bile ihmal edilebilecek düzeyde veri kaybı yaşanmasına neden olur. Fiber optik kablo ile kurulan sistemler iyi bir güvenlik düzeyi ve gizlilik sağlar. Zira fiber optik sistemlerden bilgi çalmak mümkün değildir.

Fiber Optik Sistemlerin Dezavantajları

Günümüzde fiber optik sistemlerin belirgin dezavantajı yok denecek kadar azdır. En önemli dezavantajın başlangıç maliyetinin diğer sistemlere göre biraz daha yüksek olması olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu maliyet gün geçtikçe düşmektedir. Gelecekte çok daha düşük bir seviyeye geleceği ve fiber optik sistemlerin çok daha yaygın bir kullanım alanına ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kablo fiyatları ile birlikte sistem maliyetini tr.prysmiangroup.com dan öğrenebilirsiniz.