Cami Halısının Özellikleri Nelerdir?

Cami Halısının Özellikleri Nelerdir?

Confetti Cami Halısı Modelleri

Türk kültürü için camiler büyük öneme sahip yapılardır. Camilerin içerisindeki en dikkat çeken unsurlardan birisi de cami halısıdır. Bu halılar, caminin iç zeminini boşluk kalmayacak şekilde boydan boya kaplar. Caminin başlıca dekorları arsında olan cami halısının sahip olması gereken standart özellikler bulunmaktadır. Cami halısı, camiye giden insanların rahat bir şekilde ibadet edebilmelerini sağlamak için kaliteli ve konforlu olmalıdır. Üretiminde konforu ve kaliteyi ön plana çıkartan Confetti Group, konforun yanı sıra dayanıklı cami modelleri ile müşterileri için birçok farklı seçeneği bünyesinde barındırmaktadır. Cami halı modelleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Confetti web sitesi href=" target="_blank" > üzerinden ulaşabilirsiniz.

Cami Halısının Özellikleri Nelerdir?

Confetti, camilerde kullanıma uygun olarak iki tür halı üretmektedir. Göbekli cami halısı modelleri, İslam kültürünü yansıtan, geleneksel motiflerin yer aldığı türdür. Saflı cami halısı modelleri ise geleneksel modellerin kullanımından öte daha modern ve düz renkli halılardır. Bu model, cami içerisinde sade ve şık bir atmosfer oluşturmak için kullanılmaktadır.

  • Diğer halılara göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir; ancak cami halısı ibadet eden kişilerin dizlerini acıtmaması için sert olmamalıdır.
  • Cami halısı uzun ömürlü kullanıma olanak sağlar.
  • Halının üzerine basılması, alın, diz, kol ile yapılan baskılarda halının üzerinde iz ya da basıklık oluşmamalıdır.
  • Cami halısının desenleri Türk – İslam kültürünü yansıtmakla beraber; ibadet eden kişilerin dikkatini dağıtmamak adına sade motifler tercih edilmelidir.
  • Halının rengi, caminin iç dizaynı ve renkleri ile uyum içerisinde olmalıdır.
  • Cami halısı üzerinde kullanılan motiflerde hayvan figürü, haç işareti, sekizgen, yıldız gibi motiflerin olmamasına özen gösterilmelidir.